BRC Leagues

As of the 1 April 2019 two annual BRC Leagues will be hosted on the British Showjumping website.  The leagues will highlight all members that are also a member of a British Riding Club and sit within either the British Showjumping Bronze or Silver leagues.
The league periods are as follows:
- 1st April - 30th September
- 1st October - 31st March

Silver League

Information on the how Silver League Points are allocated for classes run between 1.10m – 1.35m and on the Silver League Championship Final is available in your National Members Handbook which is also available online here
 
Click here for a class guide to the Silver League and information on how to qualify for the Silver League Championships.

Please remember that you can jump across all league classes, but DO need to only jump within classes eligible for Silver League Points if you wish to aim for the Silver League Championships.

Silver League
Place Points Rider name Horse name
1 34 Caroline Anne Clayton EXELBY CLOVERBELLE
2 31 Heather Williams TYRIONS CLOVER
3 26 Caroline Basnett NEWMARKET DIAMOND
4 24 Ellie Mcneil FOWLERHEIGHTS WATERLILY
5 15 Heather Williams TOUCH AND GO IMP

Bronze League

Information on the how Bronze League Points are allocated for classes run between 85cm – 1.10m and on the Bronze League Championships can be found within your National Member Handbook which can also be found online here.
 
Click here for a class guide to the Bronze League and for a guide on how to qualify for the Bronze League Championships.

Please remember that you can jump across all league classes, but DO need to only jump within classes eligible for Bronze  League Points if you wish to aim for the Bronze League Championships.

Bronze League
Place Points Rider name Horse name
1 143 Rachel Chisnell HSB SHANCOURT DIAMOND
2 94 Rachel Chisnell TEMPLE BOBET Z
3 50 Sarah Wright ZILVERSTAR M
4 43 Bonnie Fishburn DIRECT FLO
5 42 Louise Edwards MY MATE AL
6= 41 Jemma Buchan UP AND ATOM
6= 41 Christine Guildford SLIEVECROOB VICTORIAS DREAM
6= 41 Terasa Perez TYNYFID PARTY POPPER
9 39 Amy Lianne Jones CARDENTA M
10 33 Ashley Ellen Daniel ABBA III
11= 30 Carrie-Anne Adams THE DROVER
11= 30 Elin Jenkins DUNKERRIN MORNING MIST
11= 30 Katie Mortimore KERSLAKE MOOR
14= 28 Kelly Sian Blumberg VIVANT MAMBA
14= 28 Dinah Smith CULMORE JJ
16= 26 Lucy Blumberg VELDHEER
16= 26 Claire Mcnay GHILLI GO LIGHTLY
16= 26 Francess Carys Taylor DWYFOR SUNFLOWER
19 24 Diana Jones ERIDANUS KB
20= 23 Katherine Cumming AUBURN ELITE
20= 23 Astell Easdon GORA II
22 21 Amanda Haines EUREKA Z
23= 20 Matilda Harrison AGUJA ELEGANCIA
23= 20 Victoria Jane Jacobs EDESSA II
23= 20 Nicolas Plant AZZY II
23= 20 Emily Plant LAWLESS IV
27= 18 Rachel Dorrell BUCKAROO BOB
27= 18 Ceri Gronow ZARIN T
27= 18 Charlotte Tully DRUM BOYO
27= 18 Persephone Ward IROKOS DIAMOND
31 16 Annabel Mason CREEVAGH CHARM
32= 15 Jonathan Bagg WILSON II
32= 15 Jessica Blackford VIEUW POINT
32= 15 Holly Clarke CHEROKEE LASS
32= 15 Danielle Lawrence ATLANTA ROO
36 14 Rebecca White CORGARY SHADOW
37 13 Sarah Hurley HILLVIEW LUNA
38 12 Katie Thornley ARISTOCRAT II
39= 11 Caroline Heard BEECHMOUNT FRANKEL
39= 11 Sarita Linck DREAM CATCH ME GUY
41= 9 Lauren Fenn FAJAH
41= 9 Helen French VIVA LA VIDA
43= 5 Lucy Allison HAZEVERN STATE OCCASION
43= 5 Hayley Bell VINNY HERO
43= 5 Victoria Louise Birt COSMOPLITAN PRINCE
43= 5 Louise Christie BALLINAGUILKEY FORTUNUS
43= 5 Louise Edwards GODESSA
43= 5 Stacey Ellard LANGALLER PAINTED WHISPA
43= 5 Christina Hall MILL ON THE FOSSE
43= 5 Emma Horner Harker LISMAKEERA RUMBLE
43= 5 Carol Hughes LARKEN DOWN
43= 5 Sarah Hurley BENNY II
43= 5 Isabella Johnson MY IRISH SAM
43= 5 Zoe Laver BAILLINABROUGH PADDY
43= 5 Caitlin Ogle REIGNING MONARCH
43= 5 Karla Parsons MARNUMS ROUGH DIAMOND
43= 5 Alexandra Uren SUPERSONIC II
43= 5 Alexandra Uren PK HALO
43= 5 Rebecca White URLANMORE SAPPHIRE
43= 5 Ellie Wilkinson STRATHAIRD III