British Showjumping
The Official Website of British Showjumping

Thursday, March 23, 2017


Officials Contacts


Search Officials:

 

Area 1 (Highlands and Islands)

Mrs Diane Beaumont  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr Stephen Cruickshank  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Colin Hexley  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mrs Pamela Joyce  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Kirsty Squires  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Area 2 (Lanarkshire & Glasgow)

Miss Gillian Anderson  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Jane Barr  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mr Craig Blackie  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Doreen Blackie  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mr George Blackie  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 1 Course Designer, Level 3 (2*) Judge, FEI Level 3 Judge, Steward

Miss Rosemary Brown  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Robert Canney  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Miss Sarah Cove  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Martin Doherty  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Ms Allana Irving  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr John Jamieson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Linda Jamieson-Cowan  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Ellen Lennox  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mr Alex Mitchell  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr John Ormiston  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge, Steward

Mrs Ann Rendall  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Kenneth Rendall  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Ms Fiona Rooney  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Andrew Wilson  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Area 4 (South East Scotland)

Mr Richard Enoch  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Marjory McNaughton  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Thomas Rennie  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mrs Vanessa Smith  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Miss Fyonnah Thomas  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Area 6 (South West Scotland)

Mr Stephen Cowan  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Miss Sheryl Cuthbertson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Shona Ewing  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Lady Jane Forbes  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Elizabeth Logan  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Mark McGowan  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 3 Course Designer

Ms Susan McKie  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Laura Mccabe  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Lee Roebuck  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Lord John Rowallan  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, FEI Level 2 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mr Shaun Sands  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr James Sapwell  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mrs Julie Smith  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Nadine Warwick  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 7 (Central Scotland)

Mrs Jane Cepok  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Astell Easdon  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Elizabeth Paterson  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Jane Pelly  
Qualification: FEI Level 3 Judge, Level 3 (2*) Judge, FEI Level 1 Steward

Mrs Jackie Robertson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Hilary Scott  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mrs Carol Wivell  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Area 8 (Fife & Angus)

Miss Fiona Cormie  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Rachael Doubleday  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Mary Dryburgh  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Callum Glasgow  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Miss Nicola Mcarthur  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Karen Mccoy  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, Steward

Mrs Jean Paterson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Liz Pottie  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, FEI Level 3 Judge, FEI Level 2 Steward

Mr Brian Watson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Natalie Dawn Young  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 9 (Argyll & Bute)

Mrs Lorraine Aitken  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Elizabeth Macnab  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Lucy Brindley Moss  
Qualification: Steward

Area 10 (North East Scotland)

Mr Christopher Barclay  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mrs Alison Bradford  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge, Level 2 (1*) Judge

Ms Rosemarie Edwards  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Sarah Hamilton  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Laura Hopkins  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Carolynne Lovett  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Craig McCulloch  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Calum McDonald  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Dr Jennifer Perrin  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Fiona Quennell  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Morgan R Quennell  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Audrey Ross  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr William Sheret MBE  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mrs Ann Western  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Area 12 (Northumbria Tyne & Wear)

Ms Kerry Browning  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Paul Chester  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Michelle Frizelle  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Chris Jopling  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 3 (2*) Judge

Mr Cedric [Keith] McVittie  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 3 (2*) Judge, Steward, FEI Level 1 Steward

Mrs Linda Watson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 12A (Cleveland Durham)

Mr Peter Allen  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Keith Balbach  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr Brian Candler  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Dorothy Gibson  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Jackie Gonzales  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr David King  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr John Laidlaw  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr Alan Paul Mewse  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mr Stephen Pitt  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Charles Plummer  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Denise Quigley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Janice Swailes  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Sarah Jane Wilkinson-Treweeke  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Rennie Wood  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Elsa Wray  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Jennifer Wray  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 14 (North Cumbria)

Mr John Collier  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Sarah Dadley  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Neil Foster  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Jenny Graham  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, FEI Level 1 Steward

Miss Kerrie Hart  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Lorraine Strong  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Amanda Wilson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 14A (South Cumbria)

Mrs Judith Buckley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Joan Taylor  
Qualification: Writer

Miss Yvette Kay Wheeler  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 15 (North & East Yorkshire)

Mr Jason Abbs  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 2 Course Designer

Mr Michael Bainbridge  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 2 Course Designer, Level 3 (2*) Judge, Stipendiary Steward, FEI Level 1 Steward

Mrs Michelle Bainbridge  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Tracey Barraclough  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Miss Michell Basnett  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Louise Bielby  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Clare Birtwistle  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mr Drew Birtwistle  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Jennifer Birtwistle  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Lynne Campbell  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Fraser Carswell  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Anne Cawood  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Michelle Clough  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge, FEI Level 1 Steward, Steward

Miss Rachel Collinson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Anne Fearnall  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, FEI Level 1 Steward

Mr Stuart Grant  
Qualification: FEI Level 3 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mr Liam Hodgson  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Andrea Howells  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Peter Hurley  
Qualification: Steward, FEI Level 1 Steward

Miss Sally Mcnaughton  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Heidi Parvin  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr George Peacock  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr William Robinson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Christopher Thompson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Tina Walker  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Miss Helen Wilkinson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 16 (South & West Yorks)

Mr David Ambler  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Hayley Rowena Blakemore  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr D Alan Downs  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Barry Goodwin  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr Paul Goodwin  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Frank Grunnill  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge, FEI Level 2 Steward

Mr David Haigh  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, FEI Level 2 Judge, Level 3 (2*) Judge, FEI Level 2 Steward

Mr F Hiorns  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Valerie Hobson  
Qualification: Writer

Mr Robert Lane  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Theresa Leesley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, FEI Level 1 Steward, Steward

Mr Peter Oliver  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Anne Untisz  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr John Watson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 17 (Lancs Gtr Mans N Mersey)

Mrs Jeanne Bullock  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Paul Dawson  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Steven Fazakerley  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Steven Gardner  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Nigel Hibbert  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Neil Martin  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Peter Mcintyre  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Amanda Jane Millin  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Andrew Millin  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Matthew Millin  
Qualification: FEI Level 2 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mr Alistair Mizon  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Eric Platt  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Andrew Pollard  
Qualification: Level 3 (2*) Judge, FEI Level 2 Judge

Mrs Gill Pollard  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Lynn Sullivan  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Alan Wade  
Qualification: FEI Level 4

Mr Colin Way  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Area 17A (Isle Of Man)

Mrs Shirley Birch  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Jeanette Crennell  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Michelle Hargreaves  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Vicki Hargreaves  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Pam Jones  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Lionel Kelly  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Muriel Mccubbin  
Qualification: Level 2 (1*) Judge


Miss Joanna Priest  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Area 18 (Cheshire S Merseyside)

Mrs Janet Baker  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Mark Baker  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Roy Barker  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Susan Barratt  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Stuart Colloff  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Adam Cromarty  
Qualification: FEI Level 1 Judge, Level 3 (2*) Judge

Miss Karen Lamb  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Gillian Milner  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mrs Elliw Rusdale  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Margaret Shaw  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mr Anthony Smith  
Qualification: Timekeeper


Area 19 (Clwyd)

Miss Alex Cabb  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Margaret Edwards  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Stephen Hughes  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge, Level 2 (1*) Judge

Ms Julia Lloyd  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Paul Wellstead  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Area 20 (North West Wales)

Mr Elfed Griffith  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Huw Griffith  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Aline Jones  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Thelma Jones  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Jimmy Maguire  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr Ian James Williams  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Ian Winrow  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Area 21 (Derbyshire)

Mr Mark Bates  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 3 (2*) Judge

Mrs G Beeston  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Joanna Bowen  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Ruth Elizabeth Mary Crabtree  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Sylvia Foster  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Sarah Green  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Ann Hunter  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Pamela Huzzard  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Lynda Kirk  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Peter Rushton  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Tanina Rushton  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Valerie Turner  
Qualification: FEI Level 3 Judge, Level 3 (2*) Judge

Area 22 (W Mids & Staffs)

Mrs Pauline Brown  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Simone Cooper  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Sarah Critchlow  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Robert Ellis  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 4, FEI Level 2 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mr Steven Hiscox  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mrs Sally Loch  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Sarah Loveday-Lovell  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Katie McCreath  
Qualification:

Mrs Sandra Sharman  
Qualification: Collecting Ring Steward

Miss Sue Snow  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr George Stanley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Ian Stevenson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Sue Stevenson  
Qualification: FEI Level 2 Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr John Thomson  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mrs Susan Weston  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr John Wilde  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 23 (Nottinghamshire)

Mrs Selina Cawkwell  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr David Cole  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 2 Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Chris Hall  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr Kevin Jackson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Stephen Martin  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Miss Naomi McAleese  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Amanda Routledge  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Maureen Shearer  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mrs Maureen Townsend  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 24 (Lincolnshire)

Mrs Carole Bishop-Martin  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, Steward, FEI Level 1 Steward

Mrs Diane Boddy  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Alyson Hughes  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mr Steven Jacques  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mrs Elaine Lovell  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Miss Lisa Morris  
Qualification: FEI Level 1 Steward

Mr William Parker  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Stephen Renouard  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 3 Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Peter Rowe  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mr John Topliss  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Ms Joanne Tucker  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Sarah Whitford  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Area 25 (Shropshire)

Mrs Maggie Davis  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Julia Hooper-Fudge  
Qualification: FEI Level 1 Steward

Miss Joy Hughes  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Jane Hunt  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Ruth Mayman  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Jill Membury  
Qualification: Collecting Ring Steward

Miss Sarah Jane Morris  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mr David Room  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 26 (Leicestershire)

Mrs Jennifer Faulks  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Andrew Gray  
Qualification:


Mr Charlie King  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Fraser Parrington  
Qualification: FEI Level 1 Steward, Steward

Miss Charlotte Quinn-Smith  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Graham Savory  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Pamela Smith  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Nick Staines  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer

Mr Paul Thompson  
Qualification: FEI Level 3 Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer

Dr Anna Tiden  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Robert Windsor Walker  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Miss Beverley Wood (Beau)  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Area 27 (Northamptonshire)

Mrs Merrilyn Berry  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Graham Haynes  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mrs Ann Martin  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Peter Martin  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Jane Noton  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mr John Shrives  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 28 (Norfolk)

Mrs Melanie Atkins  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Val Attenborough MBE  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Simon Beet  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Paul Brighten  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Alison Claxton  
Qualification: Level 3 (2*) Judge, FEI Level 2 Judge

Miss Andrea Cooper  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Stephen Dye  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Julia Grover  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Roger Howe  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr John Jacks  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 3 (2*) Judge

Miss Anthea Johnson  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Sandra Lawrence  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Alison Lee  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Anthony Mallett  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr David Neaves  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Charlotte Peasley  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Susan Peasley  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 3 (2*) Judge

Mrs Judith Sheldon  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Joyce Trundley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Christine Williams  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Clare Williamson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Ian L Williamson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 29 (Suffolk)

Mr Toby Stephen Bancroft  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Miss Tamsin Bromley  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Roy Dale  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Carole Edwards  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Gareth Jenkins  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Miss Lisa Kelly  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Christine Lloyds  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Margaret Skeet  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Alan Smith  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Rosalind Eloise Theobald  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Janice Vincent  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 30 (Warwickshire)

Mr Michael Benfield  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Lilian Dawson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Jane Dearden  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Rachael Dundas  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Judy Edwards  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mr Stuart Finlayson  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Tina Goosen  
Qualification: FEI Level 1 Steward

Miss Rachel Horton Barr  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mrs Kathryn Jones  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Wendy Jones  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Ruth Mckiernan  
Qualification: FEI Level 2 Steward

Mr John Payne  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Laura Pitcher  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Helen Roberts  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mrs Sophie Thomas  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Helen Wells  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Area 31 (Bedfordshire)

Mr Ken Burgin  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr David Conway  
Qualification: FEI Level 2 Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer

Ms Tracey Hopkins  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Joan Lewis  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Dianne Northwood  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Catherine Peddar  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Julia Shayler  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Area 32 (Cambridgeshire)

Miss Alice Ellison  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mr Colin Ellison  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mrs Sacha Ellison  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr John Lanni  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Jason Manning  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Diane Ross  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Bianca Seward Morris  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Susan Smith  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 33 (Hereford Worcester)

Mr Christopher Biddle  
Qualification: FEI Level 1 Steward

Mrs Jill Cartlidge  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Martin Cox  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Miss Lesley Davies  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Brenda Dolling  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Anthony Hackett  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Caroline King  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Giovanni Losito  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Ms Susan Murray  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Christopher Napier  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Alison Naylor  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Miss Elizabeth Ogle  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Jane Ogle  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mr Adrian Smith  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr John Stokes  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Richard Tesh  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Elizabeth Tingey  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Stephen Williams  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 2 Course Designer

Mr Martin Withorn  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Area 35 (W M & S Glamorgan Gwent)

Mrs Alison Bissmire  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Kevin Bull  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Alison Davies  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Calvin Davies  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Richard Charles Davies  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Lucene Edwards  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Ms Alison Francis  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr John Jones  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Julia Keates  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Lyn Lynch  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Stephen Lynch  
Qualification: Level 3 (2*) Judge, FEI Level 3 Judge

Mr Steven Pope  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Hayley Richardson  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Gillian Shaw  
Qualification: FEI Level 3 Judge, FEI Level 2 Steward

Mrs Dianne Smith  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Michael Vaughan  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Miss Donna Watkins  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Edward Williams  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Miss Jennifer Williams  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Area 36 (Dyfed)

Mrs Julie Barnett  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Ruth Church  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Miss Danielle Cristofaro  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Diane Evans  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Helen Evans  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Roger Evans  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Christine Hern  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Lin Herridge  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Richard Hughes  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Samantha John  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Robert Ridge  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs E Thomas  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs June Williams  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 37 (Oxfordshire)

Mrs Alison Abrahams  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Charles Ashworth  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer

Miss Victoria Ashworth  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Miss Nicol Browne  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Jane Dexter  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Fiona Dowding  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Angelica Carina Logan  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Ami Measor  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Angela Murray  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mr Tim Price  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Timekeeper

Miss Moira Robertson  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Mark Smith  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Area 38 (Berkshire)

Mrs Janet Anne Barnes  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Susan Darlow  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Tricia Eastgate  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Susan Jane Harris  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Victoria Josey  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Paul Stearn  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr John Youngs  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Area 39 (Buckinghamshire)

Mrs Cathryn Davies  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Philip Greally  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Susan Greally  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Harriet Lyons  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Sarah Newitt  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Shirley Tuckey  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Area 39A (Herts Middlesex)

Mrs Jenny Baker  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Ian Clark  
Qualification: FEI Level 2 Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 3 (2*) Judge, FEI Level 2 Judge

Mrs Jane Cook  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Nikki Daly  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Keith Dellar  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mr Tony Field  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Gillian Harris  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mrs Wanda Harris  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Emma Mason  
Qualification:

Ms Claire Palmer  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Diane Pimblett  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mrs Elaine Randall  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Stuart Reeve Young  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Ms Kelli Louise Thomas  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Peter Walker  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Keith Watkins  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer


Mrs Jill Elizabeth Weston  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 40 (Essex)

Mr David Ackland  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Julia Biddle  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Miss Annabell Deville  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Beverley Dove  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr David Everett  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Miss Sarah Gibbs  
Qualification: Steward, FEI Level 1 Steward, Steward, Collecting Ring Steward

Mrs Jane Hart  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Toby Ingham  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr Daniel Kehler  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Ann Layland  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr Ian Lewington  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Miss Penny Maples  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Ann Matheussen  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Caron Mclure  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Rosemary Ockendon-Day  
Qualification: FEI Level 3 Judge, Level 3 (2*) Judge, FEI Level 1 Steward

Mr Geoff Quinlan  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Jean Seal  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr John Taylor  
Qualification: FEI Level 2 Steward, Stipendiary Steward

Mr Neil Theobald  
Qualification: FEI Level 2 Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Mary Thornley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Peter Thornley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 41 (Gloucestershire)

Mr John Adams  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge


Mrs Dawn Allen  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Lauren Betteridge  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Philip Betteridge  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Philip Bywater  
Qualification: FEI Level 4, Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Jacqueline Chapman  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Lynn Chapman  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr Phillip Cheetham  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Barry Clifford  
Qualification: FEI Level 2 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mr Paul Connor  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 2 Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Val Danahar  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Janet Day  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Jon Doney MBE  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Honorary Course Designer, FEI Level 4 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mrs Nicole Dzendrowska  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Helen Gallop  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Miss Sara Gallop  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mrs Susan Gresty  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Jane Husband  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Jenna Jewitt  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Jason Kilbey  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Miss Kathryn Megan  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Miss Justine Naylor  
Qualification: FEI Level 1 Steward

Mr Daniel Norrell  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Miss Elizabeth Parsons  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Patricia Parsons  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Julie Peake  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Jennifer Prozesky  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Rebecca Trower  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Harry Vallender  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Gillian Walker  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Sorrel Warwick  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Area 42 (Wiltshire)

Mrs Rachel Adderley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Harriet Aspell-Willington  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Helen Barber  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Clare Bayman  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Ms Clare Brown  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Stuart Clarke  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Miss Claire Forgacs  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Jenny Hopkins  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Adrian House  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Carole King  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mrs Anne Newbery  
Qualification: Level 3 (2*) Judge, FEI Level 2 Steward

Mrs Amanda Oram  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Audrey Palmer  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Sheelagh Roberts  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Jenna Shell  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr John Sillett  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Steven Wilde  
Qualification: Level 3 (2*) Judge, FEI Level 3 Judge

Area 43 (Hampshire)

Mrs Jean Banks  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, Collecting Ring Steward

Mr Alan Dunning  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Marissa Hunter  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge, Collecting Ring Steward

Mrs Amy Jackaman  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr David James  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Marijke Jones  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mrs Diana Longland  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Kevin Millman  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Ms Jennifer Naylor-Davis  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr Graham Pennells  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Danielle Reddan  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Ms Linda Rope  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr John Wheeler  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Area 43A (Isle Of Wight)

Mrs Wendy Begley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Susan Mary Eden  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Jack Hammerton  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Sharon Waghorn  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Dawn Webster  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Miss Hayley Lorrainne Webster  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Area 44 (Surrey)

Mrs Chris Allison  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Paul Anderson  
Qualification: FEI Level 1 Steward

Mr Patrick Delaney  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs F Dunlop  
Qualification: Writer

Mr John Farrell  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Joanna Gillespie  
Qualification: FEI Level 3 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mr Peter Gillespie  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 3 Course Designer

Miss Gabrielle May  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Miss Sara Mould  
Qualification: FEI Level 2 Judge, Level 3 (2*) Judge, Steward

Mrs Penelope Priest  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Tasha Sewell  
Qualification: FEI Level 1 Steward

Miss Rebecca Stansfield  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Area 45 (Kent)

Miss Ann Berry  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Keith Bristow  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Jean Clark  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Pauline Fazakerley  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Alan Golledge  
Qualification: FEI Level 3 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mr David Jones  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Patricia Mumford  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Mark Neudeck  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Timekeeper

Mrs Anne Oxtoby  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Lesley Purdy  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Sarah Scott  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr James Tarrant  
Qualification: FEI Level 2 Course Designer

Mrs Christiane Walker  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Susan Walker  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Alfred Waterfield  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Dawn Waterfield  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Susan Williams  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Jackie Wynter  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Area 46 (Sussex)

Mrs Fiona Askew  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr John Bedford  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Caroline Bennett-Jane  
Qualification: Collecting Ring Steward

Miss Emma Cook  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Carol Davie  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Stephanie Dewitt  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr David Harris  
Qualification: Level 3 (2*) Judge

Mrs Elizabeth Hobbs  
Qualification: Writer

Miss Elizabeth Hobbs  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Vanessa Jamieson  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Brian Lear  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr James Lee  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Paul Lightburn  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Shaun Marsh  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Miss Jane Mcinerney  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Jane Owen  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Sara Pheasant  
Qualification: Level 3 (2*) Judge, FEI Level 1 Judge, FEI Level 1 Steward

Miss Avril Sirett  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Leeson Sirett  
Qualification: FEI Level 3 Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Nicola Stern  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Christina Tighe  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Ben Townley  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr Christopher Twemlow  
Qualification: FEI Level 2 Judge, Level 3 (2*) Judge, FEI Level 1 Steward, FEI Level 2 Steward

Mrs Jane Twemlow  
Qualification: FEI Level 2 Judge, Level 3 (2*) Judge

Mr Christopher Watts  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Janette Willard  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 48 (Bristol & Somerset)

Mr Wayne Abbott  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Richard Ayre  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Pierre Baber  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Gail Baker  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, Steward

Mr John Bott  
Qualification: Writer

Mrs Jennifer Brockway  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Alison Brown  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Julia Down  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs M Errington  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Dianne Forward  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Louise Hacker  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mrs Tracy Harding  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Mary Hill  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Sara Hillman  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Paul Hooper  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Sam Mantzos  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Tony Mills  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mrs Jennifer Morgan  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Amelia Musselwhite  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Andrew Palmer  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Marcia Pepperall  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Samantha Pepperall  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Jodie Port  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Robert Quantrill  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Rosie Sage  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Teresa Tanner  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Thomas Tanner  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge, FEI Level 1 Steward, Stipendiary Steward

Miss Antonia Tipping  
Qualification: Collecting Ring Steward, Steward, FEI Level 1 Steward

Mr Paul Urch  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Anthony Vaughan-France  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Miss Jane Vosper  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Jonathan Warman  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Miss Suzanne Webb  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Carol Wilson  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Area 49 (Dorset)

Mr Stuart Collins  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Elizabeth Frampton Hobbs  
Qualification: Writer

Mr Matthew Hoskins  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 2 Course Designer

Mr Richard Jeffery  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer, FEI Level 4, Level 2 (1*) Judge

Mr Paul Thomas  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 1 (Associate) Judge

Mrs Shirley Trim  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Sean Whitelock  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Ms Sarah Whittington  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Area 50 (Devon)

Mrs Annette Allen  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Pauline Bloomfield  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Hugh Croft  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Pamela Dean  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr William Dean  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Evanthia Harakis  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Matthew Lynch  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Jamie Perryman  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Mr David Piercy  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer

Miss Kay Simpson  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Ms Krissy Spiller  
Qualification: Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Chantal Suarez  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Rafael Suarez  
Qualification: FEI Level 2 Course Designer, Level 5 (Advanced) Course Designer

Mrs Lynda Trigg  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr John Tuff  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Area 51 (Cornwall)

Mrs Priscilla Allen  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Michael Angove  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Jacqueline Deithrick  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Katherine Deithrick  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Juliet Ferris  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Zoe Gwennap  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Penny Harvey  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Luke Ingram  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (Assistant) Course Designer

Mr Michael Johns  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Sue Jones  
Qualification: Level 2 (1*) Judge, FEI Level 1 Steward

Mr John Murrish  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Micheala Murrish  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Sarita Perkins  
Qualification: Writer

Mr Clive Phillips  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mrs Jenny Belinda Trethewey  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Pam Warren  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Bernard Waters  
Qualification: Collecting Ring Steward

Mrs Brenda Williams  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Elizabeth Wilson  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Area 52 (Channel Isles)

Mr Barry Bartlett  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Deborah Cawley  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mrs Jan Coomer  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Miss Sari Cuming  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Gillian De Lisle  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mrs Karen Dufty  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Helen Dyke  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Susie Farnon  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Kate Ferris  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Michael Haigh  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr James Richard Mark Harrison  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Adele Hayman  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Roger Hughes  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Jasmine Humphries  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Sarah Mills  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Roger Mitchell Ma FRCS  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Miss Joanne Patterson  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Mrs Margaret Pichler  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr John Pryce  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr George Renouard  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr David A Robinson  
Qualification: Level 3 (Associate) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mr Martin Sabey  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Jane Sebire  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer, Level 2 (1*) Judge

Mrs Gail Simon  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Lisa Torode  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mrs Marjory Travers  
Qualification: Level 2 (1*) Judge

Mr Michael Wright  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer

Area 99 (Overseas)

Mr Bernardo Costa Cabral  
Qualification: FEI Level 3 Course Designer

Dr Peter Haese  
Qualification: FEI Level 2 Course Designer

Mr Nigel Jess  
Qualification: Level 4 (Median) Course Designer

Mr Eamonn McGowan  
Qualification: Level 1 (Associate) Judge

Mr Michael Parker  
Qualification: Level 1 (Club) Course Designer

Mr Thomas Matthew Vance  
Qualification: Level 2 (Assistant) Course Designer


Membership Online

Search for a Horse
Search for a horse
Use our comprehensive search system to get information about horses from our records.
BSJA Horse Search
GO



PRINT PAGEEMAIL PAGE
close this window?
EMAIL THIS PAGE TO A FRIEND
Send the page:
To:

Your Details: