British Showjumping
The Official Website of British Showjumping

Monday, March 27, 2017


Coaches


Search Coaches:

 

Area 2 (Lanarkshire & Glasgow)

Mr Martin Arnott  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr Paul Deasy  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr Andrew Wilson  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 4 (South East Scotland)

Mr David Harland  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 6 (South West Scotland)

Miss Aileen Craig  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Nadine Warwick  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 8 (Fife & Angus)

Miss Sandra Low Mitchell  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 10 (North East Scotland)

Mrs Sarah Hamilton  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 12 (Northumbria Tyne & Wear)

Mrs Barbara Anderson  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mrs Philippa Curry  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach, UKCC Level 4

Area 12A (Cleveland Durham)

Mrs Sarah Tubbs  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Area 15 (North & East Yorkshire)

Mrs Hannah Barker  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Nicola Jayne Sheard  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Area 16 (South & West Yorks)

Miss Jill Davis  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Area 17 (Lancs Gtr Mans N Mersey)

Mr Alan Fazakerley  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr John Garton-Pope  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr Andrew Millin  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mrs Eleni Murphy  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Tracey Newman  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 18 (Cheshire S Merseyside)

Miss Susie Gibson  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Heathcroft Stud [Adrian Marsh]  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Miss Eve Staveley  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 19 (Clwyd)

Mrs Amanda Rosemarie Carpenter  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 21 (Derbyshire)

Mrs Ann Hunter  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mr Richard Seals  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mrs Liane Smith  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 22 (W Mids & Staffs)

Miss Diana Fairclough  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mr Anthony Lane  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Samantha Scott  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 23 (Nottinghamshire)

Mrs Selina Cawkwell  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mr Michael Potter  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mrs Amanda Routledge  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr Andrew Saywell  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 24 (Lincolnshire)

Mrs Joanne Burns - Firth  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 25 (Shropshire)

Mr Alec Trickett  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 26 (Leicestershire)

Mr Michael Jones  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Diane Lampard  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr John Steels  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Area 27 (Northamptonshire)

Miss Jemma Whitlam  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 28 (Norfolk)

Miss Tamsin Conyers  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 29 (Suffolk)

Miss Sharon Hunt  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Ms Mia Palles-Clark  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Area 30 (Warwickshire)

Miss Rebecca Dearden  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Marie Edgar  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Tina Goosen  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 32 (Cambridgeshire)

Mr John Lanni  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Kate Newstead  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 33 (Hereford Worcester)

Mr David Austin  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Hannah Jackson  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Emma Slater  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 35 (W M & S Glamorgan Gwent)

Miss Lynne Bevan  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Rosalind Morgan  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Candice Williams  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Area 36 (Dyfed)

Mr Michael Butcher  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Area 37 (Oxfordshire)

Mr Fredrik Bergendorff  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 38 (Berkshire)

Mr Paul Crago  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mr Warren Lamperd  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Sharon Quant  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 39 (Buckinghamshire)

Mr Ernest Dillon  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Amanda Mcglynn  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Pauline Ricketts  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 40 (Essex)

Mrs Jane Hart  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Ms Annette Lewis  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Sally Meanley  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr Jason Moore  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Rowena Ockendon-Day  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 41 (Gloucestershire)

Mrs Nicola Florence  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 42 (Wiltshire)

Mr Johnathan Mathew Bowman  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Rose Moss  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 43 (Hampshire)

Mrs Corinne Bracken  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), UKCC Level 4

Miss Targa Hammond  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mr Tony Newbery  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Miss Claire Read  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mr Peter White  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 44 (Surrey)

Mr Carl Belson  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mrs Christine Shubrook  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Area 45 (Kent)

Mr Joao Charlesworth  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr Chris Moyce  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 46 (Sussex)

Miss Maria Green  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mrs Judi Piper-Dadswell  
Qualifications: UKCC Level 3 (Web), Para Jumping Coach

Mrs Sally Thurloway  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mr Lee Williams  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 48 (Bristol & Somerset)

Miss Jill Diana Joyce Martin  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Mrs Jayne Smart  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 49 (Dorset)

Mrs Wendy Louise Foot  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 50 (Devon)

Mrs Amanda Frost  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 51 (Cornwall)

Mrs Claire Rushworth  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)

Area 99 (Overseas)

Mr Edward Brian Brook  
Qualification: UKCC Level 3 (Web)


Membership Online

Search for a Horse
Search for a horse
Use our comprehensive search system to get information about horses from our records.
BSJA Horse Search
GO



PRINT PAGEEMAIL PAGE
close this window?
EMAIL THIS PAGE TO A FRIEND
Send the page:
To:

Your Details: